ORHAN GAZİ TÜRBESİ MAUSOLEUM OF ORHAN GAZİ

ORHAN GAZİ TÜRBESİ 
Orhan Gazi Türbesi, sağ tarafınızda, tophane parkının girişinin hemen içinde, babasının mezarı olan Osmanlı Devleti’ nin kurucusu Osman Gazi’nin hemen önünde bulunmaktadır. Bursa’da gömülü diğer sultanların aksine Orhan Gazi’nin mezarı adının kompleksinde değil. Orhan Gazi tarafından bir mezara dönüştürülmeden önce, Aziz Elia Manastırı’nın bir parçası olan mezarı, eşi Nilüfer Hatun’un, oğlu Kasım’ın, kızı Fatma’nın, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah’ın, Bayezıd II.’nin oğlu Korkut’un, Yıldırım Bayezıd’ın da Bayezıd’dan Musa Çelebi ve diğerleri ile Orhan Ghazi’nin kendisiyle birlikte bilinmeyen sahipleriyle dahil olduğu 21 lahit içerir. Bina 1801 yangın ve 1855 Bursa depreminde ağır hasar gördü ve 1868’de Sulatan Abdulaziz düzeniyle neredeyse tamamen yeniden inşa edildi, ancak Manastırın orijinal mozaikleri hala yerinde duruyor. Gezgin Evliya Çelebi, Bursa ziyaretinden mezarın kemerine asılı olan kırmızı kılıfta bir davuldan bahsediyor. 1834’te Bursa’yı ziyaret eden Fransız araştırmacı Texier’ de ‘Orhan’ın davul’ adlı bu davuldan bahsediyor. Bu davulun 1855 depreminde kaybolduğu veya yok edildiği düşünülmektedir.

MAUSOLEUM OF ORHAN GAZİ
Tomb Orhan Ghazi is on your right hand side just inside the entrance to tophane park, straight acrooss his father’s tomb: Osman Ghazi, the founder of Ottoman Empire. Unlike other Sultans buried in Bursa, Orhan Ghazi’s tomb is not in the complex to his name. His tomb, which was part of Saint Elia Monastery before it has been converted to a tomb by Orhan Ghazi, contains 21 sarcophagi including his wife Nilüfer Hatun’s, his son Kasım’s, his daughter Fatma’s, Cem Sultan’s son Abdullah’s Bayezıd II.son Korkut’s, Ylıdırım Bayezıd’s Musa Çelebi’s and others with owners unknown along with Orhan Ghazi’s own. The building was heavily damaged in 1801 fire and 1855  Bursa earthquake and it was almost completely rebuilt in 1868 with Sulatan’s Abdulaziz order, but some of Monastery’s original mosaics still remain on the floor. Traveller  Evliya Çelebi mentions a drum in a red sheathing hung on tomb’s arch from his visit to Bursa. French researcher texier, who visited Bursa in 1834, also mentions this drum called ‘Orhan drum’. this drum is thought to have been lost or destroyed in 1855 earthquake.

2 Comments Add yours

  1. Eskiden yakın çevremizden Bursa'ya çok gidilirdi. İstanbul'lu olup da İskender'de kebap yememiş insan yoktur. Hamamlarında yıkanmamış, Kapalı çarşısında alış veriş yapmamış Yeşil Camii de namaz kılmamış insan çok azdır. Son yıllarda ise ihmal edildiğini düşünüyorum.

    Like

  2. Bursa Sevdam says:

    evet gerçekten öyle zamanla insanlar çok alışa gelmiş şeylerden uzaklaştı sizinle hemfikirim eskiden insanlar kültürüne çok sahip çıkıyorlardı şimdide ise çok farklı en ufak örneklerden biride hafta sonları turlar düzenlenirdi sanırım insanlar maneviyatını artık eskisi gibi değer vermiyor artık ..sayfa ziyaretiniz ve güzel değerli yorumunuz için teşekkür ederim arkadaşım

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s